Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Nowości rynkowe

Szybko, smacznie i pożywnie, czyli o ...

2004-05-21

Szybko, smacznie i pożywnie, czyli o zaletach żywności liofilizowanej. Dawno minęły już czasy, kiedy uczestnicy różnego typu wypraw zabierali ze sobą ważące wiele kilogramów konserwy i masę półproduktów niezbędnych do przygotowania pożywienia. Nowoczesna technologia zrewolucjonizowała sposoby przyrządzania posiłków podczas wypraw. Kajakarze, himalaiści, polarnicy, uczestnicy oceanicznych regat żeglarskich oraz wszelkiej maści podróżnicy i globroterzy zabierają dziś ze sobą bardzo lekką żywność liofilizowaną, którą w ekstremalnych warunkach w kilka minut doprowadza się do " stanu używalności". Żywność liofilizowana znalazła się też na wyposażeniu niektórych armii.

Najczęściej wymieniane przez uczestników tych wypraw cechy dań liofilizowanych to: doskonały smak porónywalny ze smakiem dań domowych, łatwość i szybkość przyrządzania, niewielki cieżar i objętość które pozwalają na zabranie ilości pożywienia wystarczającej na całą, nawet długotrwała wyprawę. Bardzo istotne jest to, że żywność liofilizowana nie zawiera konserwantów.

Zalety liofilizowanych frykasów wykorzystać mogą oceaniczni ściganci, czy himalaiści ale także żeglarze-turyści w rejsach morskich, czy śródlądowych, a także uprawiających każdy inny rodzaj turystyki. Tego typu żywność jest bardzo przydatna podczas zwykłych spływów, czy wypadów w góry. Porcją liofilizowanej potrawy w zupełności naje sie do syta  dorosła osoba, a przygotowanie jej trwa zaledwie kilka minut.

Spędzając aktywnie czas musimy dostarczać naszemu organizmowi odpowiedniej ilości energii. Żywność liofilizowana dostarcza wartości energetycznych na poziomie 240 kalorii w 100 gramach uwodnionego posiłku. Liofilizowane dania obiadowe, zestawy śniadaniowe i owoce pakowane hermetyczne w specjalnie torebki, w których może być przechowywana bardzo długo. Nie sposób określić terminu przydatności do spożycia, ponieważ dobrze zapakowany produkt nie ma możliwości zepsucia się lub utraty swoich wartości odżywczych. Odpowiednio zapakowana żywność liofilizowana może przetrwać w każdych warunkach- w wilgoci, w wysokich i niskich temperaturach- zachowując przez cały czas wartości odżywcze.

Liofilizacja jest to proces odwadniania ciał przez ich zamrożenie, a nastepnie sublimację w próżni powstałych kryształków lodu. W próżni lód przechodzi bezpośrednio w parę z pominięciem stanu ciekłego. W ten właśnie sposób przygotowywane są zarówno gotowe portawy jak i półprodukty wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Liofilizacji poddać można każdy produkt, czyli surowiec spożywczy- warzywa, mięsa, owoce, grzyby, ryby, sery, jogurty. Proces liofilizacji pozbawia produkty, zawartej w nich wody w niemal 100%. Dzięki temu stają się one lekkie, przez co doskonale nadają się na regatowy jacht, czy wysokogórską wyprawę, gdzie liczy się każdy kilogram.

Więcej informacji na temat żywności liofilizowanej oraz bogatą ofertę dań liofilizowanych znajdziecie w sklepie internetowym pod adresem www.sztukaprzetrwania.pl


 

- www.sztukaprzetrwania.pl

wróć


Archiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: