Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Najczęściej czytane

 Wydarzenia

 Ludzie

 Marketing i Public Relations

 Media

 Sponsoring

 Inwestycje sportowe

 Żywienie i Wspomaganie

 Aparatura medyczno-badawcza

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Aktualności

Konkurs Travelery roztrzygnięty - Człowiekiem Roku Andrzej Bargiel

2016-05-25

Travelery 2015 wręczone! Zwycięzców dziesiątej, jubileuszowej edycji prestiżowego konkursu podróżniczego ogłoszono podczas uroczystej gali, 19 maja w Warszawie. W tym roku zatriumfowali himalaista Andrzej Bargiel, bloger Krzysztof Gonciarz oraz pisarka Małgorzata Szejnert. Tytuł Podróży Roku przyznano za rodzinną wyprawę „Z Przyczepką przez Afrykę”. Wyróżniono także niezwykłe osiągnięcia naukowe i sportowe oraz inicjatywę społeczną.

Jury wytypowało zwycięzców w sześciu kategoriach: Wyczyn Roku, Społeczna Inicjatywa Roku, Naukowe Osiągnięcie Roku, Podróżnicza Książka Roku, Podróżnik Online oraz przyznało tytuł Człowieka Roku za całokształt osiągnięć. Zwycięzcę
w siódmej kategorii - Podróż Roku, wybrali sami czytelnicy. 

Wyniki konkursu zostały opublikowane w czerwcowym numerze magazynu National Geographic Traveler, który właśnie ukazał się na rynku.

CZŁOWIEK ROKU: ANDRZEJ BARGIEL

Tytuł Człowieka Roku otrzymał Andrzej Bargiel, zakopiańczyk, trzykrotny mistrz Polski
w skalpinizmie, trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pierwszy Polak, który w 2013 r. zdobył ośmiotysięcznik Sziszapangma na nartach oraz zjechał z jego szczytu. W 2015 r. ten sam wyczyn powtórzył z kolejnym ośmiotysięcznikem, Broad Peak. Z wierzchołka do bazy zjechał w 3 godziny.

WYCZYN ROKU: 366 MARATONÓW W 366 DNI

W kategorii Wyczyn Roku – za pionierskie podjęcie wyjątkowego wyzwania
w dziedzinie podróży, eksploracji lub sportów ekstremalnych – wygrał Ryszard Kałaczyński. Rolnik z Wituni pod Więcborkiem codziennie przez cały rok przebiegał jeden maraton – ostatni 15 sierpnia 2015 r. Tym samym ustanowił rekord Guinnessa, osiągając imponujący wynik: 366 maratonów w 366 dni.

Panu Ryszardowi została również przyznana nagroda specjalna; grant
w wysokości 10 tys. zł, ufundowany przez firmę Orange.

PODRÓŻ ROKU: Z PRZYCZEPKĄ PRZEZ AFRYKĘ

Podróżą Roku została niezwykła rodzinna wyprawa Aleksandry Pająk-Gałęzy, Zbyszka Gałęzy oraz Ruty i Kajtka (kajtostany.pl). Pojechać do Afryki na rowerze i to z dwójką dzieci to szczyt podróżniczego zaawansowania. Z namiotem, przyczepką rowerową i sakwami podróżnicy wyruszyli odkrywać bezdroża Maroka. Znaleźli piękne miejsca, spotkali niezwykłych ludzi i jeszcze bardziej pokochali wspólne podróżowanie.

PODRÓŻNICZA KSIĄŻKA ROKU: „USYPAĆ GÓRY” - Wyd. Znak
Nagrodę Podróżniczej Książki Roku przyznano Małgorzacie Szejnert, za wydaną
w ubiegłym roku książkę, która w ciekawy sposób przybliża czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe. Autorka zabiera nas w podróż w czasie, często odkrywając w opowieściach ludzi to, co już materialnie nieistniejące: dwory, zamki, cerkwie, kościoły. Słuchając wielu głosów: podróżników z początku ubiegłego stulecia, panów i chłopów, niespiesznie lepi fascynujący obraz Polesia.

SPOŁECZNA INICJATYWA ROKU: BRAVE KIDS
W kategorii Społecznej Inicjatywy Roku wyróżniono Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” z projektem Brave Kids. Jego celem jest wsparcie dzieci żyjących w trudnych warunkach. Co roku do Polski przyjeżdżają maluchy z całego świata, które mogą rozwijać u nas swoje talenty. – Sztuka daje im nowe możliwości, otwiera na świat. Młodzi artyści poznają odmienne tradycje i kultury – mówi Justyna Warecka, producentka Brave Kids.

NAUKOWE OSIĄGNIĘCIE ROKU: SZYBKI TEST NA EBOLĘ

Za dokonania naukowe nagrodzono Tomasza Wołkowicza, za opracowanie szybkiego, taniego i prostego testu na obecność wirusa eboli. Podczas epidemii
w Afryce Zachodniej w ciągu dwóch lat zmarło ponad 11 tys. osób, a 27 tys. się zaraziło. Tomasz Wołkowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny opracował prosty test na ebolę. To rewolucja
w jego wykrywaniu, które dotychczas polegało na wykorzystywaniu drogich
i czasochłonnych badań w laboratoriach.

PODRÓŻNIK ONLINE –  KRZYSZTOF GONCIARZ
Patron kategorii ORANGE™
W tym roku po raz pierwszy wybrano także Podróżnika Online. Wygrał Krzysztof Gonciarz (krzysztofgonciarz.com) - za atrakcyjne przeniesienie podróży do świata wirtualnego i twórcze wykorzystanie mediów społecznościowych. Pan Krzysztof prowadzi bloga, kręci filmy, pisze książki. Wykłada na kilku uczelniach, prowadzi „programy komediowe i niekomediowe”, w mediach społecznościowych mógłby się doktoryzować. Jak sam twierdzi, siedzi w internecie 24 godziny na dobę i jest przykładem wyjątkowego sieciowego sukcesu: wylicza, że zebrał 300 tys. polubień, jego filmy wyświetlano 100 mln razy, a jego kanały mają ponad 250 tys. subskrybentów.

W Kapitule 10. Edycji konkursu Travelery zasiadali:
– Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna Travelera,
– Agnieszka Franus – zastępczyni redaktor naczelnej Travelera,
oraz laureaci nagrody Grand Prix w poprzednich latach:
– Elżbieta Dzikowska – podróżniczka,
– Krzysztof Wielicki – himalaista,
– Marek Kamiński – polarnik,
– Janina Ochojska – szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej,
– Aleksander Wolszczan – astronom,
– Tomasz Tomaszewski – fotograf,
– Aleksander Doba – kajakarz.

wróćArchiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: