Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Przegląd prasy

Przegląd Prasy / Magazyn BODY LIFE / Basen w klubie

Basen w klubie

2009-05-14


Klub fitness z basenem ma zdecydowaną przewagę nad konkurencją i przyciąga więcej klientów. Z drugiej strony to wyjątkowo skomplikowana inwestycja i droga w utrzymaniu, która wcale nie musi przynosić krociowych zysków.

 

Planując budowę pływalni w klubie, musimy określić jej przeznaczenie. Weźmy pod uwagę specyfikę naszego klubu i wymagania osób, które będą  korzystać z pływalni. Zastanówmy się, czy potrzebny jest basen stricte pływacki, czy też być może chcemy go wyposażyć w różne atrakcje wodne – jak zjeżdżalnie, kaskady, wylewki. Właściciele klubów fitness mają spore pole manewru. Mogą zdecydować się na przykład na mały basen z niecką basenową o wymiarach np. 5 m x 3 m, wyposażoną w urządzenie do pływania pod prąd, lub też wybrać typowy basen rekreacyjny (min. 12 metrów długości). Niewykluczone, jednak, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla naszego klubu będzie duży basen (np. 25 m x 8 m) z pokaźną liczbą atrakcji typu: ławki i leżanki rurowe z masażem powietrznym, masaże ścienne, masaże denne, kaskady wodne. Obecnie zaznacza się wyraźny trend w klubach fitness i hotelach do stosowania w basenach wszelkiego rodzaju podwodnych masaży powietrzno-wodnych, które znakomicie rozluźniają po intensywnym treningu. Można także zainstalować podwodne kolorowe oświetlenie z lampami LED.

 

Ile miejsca potrzeba?
Planując budowę większego basenu, potrzebna jest przestrzeń – najlepiej dodatkowo dobudowana, ponieważ ciężko adaptuje się pod tego typu przedsięwzięcia istniejący już teren. Dodatkowo musimy wygospodarować powierzchnię na: szatnie, przebieralnie, pomieszczenie techniczne na urządzenia, pomieszczenie na składanie chemii itp. Istnieją normy regulujące liczbę osób przebywających jednocześnie w basenie. Otóż w basenie rekreacyjnym przyjmuje się średnio 2,7 m2 na osobę, a w pływackim: 4,5 m2 na osobę. Trzeba je raczej traktować jako wytyczne do projektowania i wyliczenia ewentualnej przepustowości basenu, gdyż w praktyce stosuje się „normy życiowe”, sprawdzone w funkcjonujących obiektach. Generalnie zakłada się, że basen do pływania powinien mieć minimum 12 metrów długości, a tor minimum 2 metry szerokości – i nie powinny na nim przebywać więcej niż 4 osoby. Decydując się na basen o wymiarach rekreacyjnych, pamiętajmy, by nie był zbytnio głęboki. Będziemy chcieli go z pewnością wykorzystać do zajęć aqua-aerobiku i nauki pływania dla dzieci. Jeśli dysponujemy ograniczoną powierzchnią, musimy nadrobić brak miejsca atrakcjami czy masażami powietrzno-wodnymi. Alternatywą jest więc np. wanna z hydromasażem ze stali nierdzewnej mająca dwie leżanki rurowe i dwa miejsca siedzące wyposażone w masaż powietrzno-wodny.

 

Od projektu do realizacji
Bez wątpienia najważniejszym etapem inwestycji jest opracowanie koncepcji architektonicznej. Jest to proces bardzo czasochłonny, wymagający wielu konsultacji. Nierzadko w jego trakcie zachodzą nowe okoliczności i trzeba modyfikować projekt. Decydując się na budowę basenu trzeba bazować przede wszystkim na przemyślanej koncepcji, rozwiązaniach architektonicznych, zastosowanych technologiach, czyli ogólnie rzecz biorąc, funkcjonalności całego obiektu. W związku z tym najlepiej korzystać ze sprawdzonych, nowoczesnych rozwiązań, gdyż to z pewnością zagwarantuje pełen sukces inwestycji. Przymierzając się do projektu pływalni w naszym klubie musimy brać pod uwagę m.in. wielkość hali basenowej, głębokość i kształt niecek basenowych, liczbę atrakcji wodnych, wyposażenie w automatykę. Należy się z całą pewnością liczyć z wydatkiem na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Jednocześnie należy uwzględnić właściwą wentylację, ogrzewanie, dobór antypoślizgowej podłogi,   zadbać o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu, a także temperaturę i wilgotność powietrza, rzędu 55–65 proc. Przyjemność korzystania z basenu to przede wszystkim czysta, odpowiednio uzdatniona woda basenowa oraz odpowiednia wymiana powietrza, czyli centrale wentylacyjne. Gdy będziemy już mieć etap opracowania projektu za sobą, okres realizacji zamówienia, w zależności od wielkości basenu, zajmie kilka do kilkunastu miesięcy.

 

Utrzymanie i serwis
Koszty eksploatacji basenu są uzależnione od wielkości obiektu, zastosowanych rozwiązań technicznych, materiałów i liczby personelu. Opieka serwisowa obejmuje kontrolę nad urządzeniami kontrolno-pomiarowymi, filtrami, pompami, badaniem wody i uzupełnianiem chemii basenowej. Do tego dochodzą również opłaty za elektryczność, gaz. Niektóre nowoczesne technologie, np. konstrukcji niecek basenowych ze stali nierdzewnej bez okładzin foliowych, pozwalają znacząco zaoszczędzić koszty. Podsumowując: basen to niezwykle złożona i kosztowna inwestycja, która sama w sobie wcale nie musi okazać się opłacalna.

 

Współpraca merytoryczna: Marek Wrzal, prezes zarządu Berndorf Polska


  Pozostałe artykuły:

wróć