Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Przegląd prasy

Przegląd Prasy / Magazyn BODY LIFE / Uzupełniający trening fitness dla golfistów

Uzupełniający trening fitness dla golfistów

2009-10-23


Solidne uderzenie
Golfiści coraz bardziej zdecydowanie domagają się uzupełniającego treningu fitness. Ostatecznie motoryka i koordynacja są podstawą dla skutecznego zamachu golfowego.

 

Wielu z nas wciąż jeszcze ma błędne wyobrażenie o golfie. Sądzimy, że pojedynek golfistów to przede wszystkim przyjemny spacer przez zielone łąki. Przy okazji, od czasu do czasu, uderza się piłkę, która potem – w zależności od umiejętności – znika w dołku. Nakreślony obraz ma z tą dyscypliną mało wspólnego, jak nieprawdziwe jest też przekonanie, że wszyscy golfiści przechodzą na wczesną emeryturę z milionami na koncie.
Golf jest sportem, który może nieźle dać w kość: osoba uprawiająca go rekreacyjnie podczas jednej rundy potrzebuje od 80 do 120 uderzeń, aby umieścić piłkę we wszystkich 18 dołkach. Pokonuje przy tym na piechotę dystans około dziesięciu kilometrów i spala przeciętnie 1200 kalorii, tracąc na wadze od 700 do 900 g. Przytoczone informacje sugerują, że ten sport wymaga dobrej sprawności ogólnej. Spora część zawodowych graczy w golfa, a także coraz więcej amatorów uzupełnia swój trening z instruktorem o elementy ćwiczeń fitness.

 

Dane i fakty na temat golfistów
W Polsce w golfa gra kilka tysięcy osób (dane są różne – od 2000 do 4000); korzystają one z około 40 obiektów. Przyjmuje się, że średnia wieku golfistów oscyluje koło 50 lat. Jeśli stawką jest uprawianie tego sportu jak najdłużej i w dodatku bez dolegliwości bólowych, amatorzy golfa, w większości ludzie dobrze sytuowani, są gotowi sięgnąć do portfela i zafundować sobie profesjonalny trening uzupełniający. Z punktu widzenia klubów fitness i trenerów personalnych stanowią więc bez wątpienia bardzo atrakcyjną grupę docelową. Na rynku pojawiły się już koncepcje treningu fitness ukierunkowane na tę dyscyplinę.

 

Perfekcyjny zamach
W golfie kluczem do sukcesu jest prawidłowy zamach. O tym, jak go poprawnie wykonać, napisano już wiele książek. A światowa czołówka golfistów dowodzi, że nie istnieje jedyna właściwa droga, tylko jest ich wiele. Zamachy najlepszych zawodników są tak różne, jak odciski palców. Jednak faktem pozostaje, że prawidłowo wykonane uderzenie angażuje 124 spośród 434 mięśni naszego ciała.
Aby móc prowadzić trening fitness dla golfistów, trener musi dokładnie znać biomechanikę zamachu golfowego. Tylko w ten sposób można przeanalizować i skorygować błędy w jego wykonaniu. W zamachu golfowym uczestniczą następujące grupy mięśniowe: mięśnie tułowia, pleców, barków i ramion (oraz nogi i stopy). Wielu graczy z różnych przyczyn (blokady mięśniowe, niewłaściwie wyćwiczone schematy ruchowe itp.) nie potrafi prawidłowo wykonać czterech podstawowych ruchów, składających się na zamach golfowy (patrz ramka) – dlatego muszą nadrabiać te braki, wkładając nadmiernie dużo siły w sam zamach. Tymczasem odpowiedni trening techniki wspomagany przez trening fitness może w istotny sposób zoptymalizować ten zamach.

 

Trening skrojony na miarę
Oprócz specyficznych ruchów podstawowych istotne znaczenie dla golfistów mają także inne czynniki, takie jak wytrzymałość, siła, szybkość, gibkość i koordynacja.
Miłośnikom golfa potrzebne są mocne, elastyczne mięśnie, dobra koordynacja nerwowo-mięśniowa oraz równowaga. Dzięki temu będą mogli wykonać złożone ruchy, którymi charakteryzuje się ta dyscyplina. Aby uniknąć kontuzji i wcielać w życie wskazówki dotyczące prawidłowej techniki, których udziela nam trener, niezbędny jest trening fitness. Zawsze należy go skonsultować z profesjonalnym instruktorem, posiadającym odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

 

Jak ułożyć trening?
Doświadczony trener adaptuje ćwiczenia do specyficznych potrzeb golfisty. Zasadniczo układ jednostki treningowej powinien być stały. Dzięki temu łatwiej będzie zarówno trenerowi, jak i jego klientowi stopniowo podnosić jakość treningu. Oprócz oddzielnych zajęć fitness można rozważyć połączenie specyficznych ćwiczeń fitness z treningiem golfowym na strzelnicy golfowej (driving range) lub w obiektach klubu golfowego.
Wtedy klient przykładowo może rozpoczynać trening golfowy półgodzinną rozgrzewką, do której włącza się ćwiczenia wzmacniające, wykonywane pod okiem instruktora fitness, po czym oddaje się w ręce trenera golfa, by doskonalić  prawidłową technikę zamachu.

 

Perspektywy zawodowe
U naszych zachodnich sąsiadów od jakiegoś czasu rynek ofert pracy dla trenerów fitness w klubach golfowych znacznie się ożywił. Mogą one przyjmować dowolną formę. Pierwsze propozycje specyficznego treningu fitness trenerzy osobiści złożyli bezpośrednio graczom i klubom golfowym. I choć początkowo nie potraktowano ich poważnie, obecnie to podejście powoli się zmienia. Niektóre renomowane kluby golfowe zdecydowały się na zatrudnienie na stałe trenerów fitness. Udostępniają one tę usługę ekskluzywnie swoim członkom. Ponieważ te kluby wciąż jeszcze pozostają w mniejszości, właściciele klubów fitness zyskują atrakcyjne możliwości współpracy. Coraz częściej renomowane ośrodki golfowe nawiązują współpracę z klubami fitness. Taka oferta przykładowo może obejmować trening indywidualny, abonament w promocyjnej cenie dla golfistów oraz korzystanie na specjalnych warunkach z części wellness obiektu.

 

Podsumowanie
Oprócz specjalistycznej wiedzy z dziedziny fitness, trener musi posiadać także wiadomości na temat zamachu golfowego i zależności zachodzących w organizmie. Jeśli zamach golfowy odbiega od przyjętego wzorca, przyczyn tej sytuacji należy szukać nie tylko w niewłaściwej technice. Może być ona również konsekwencją zaburzonej równowagi mięśniowej lub innych ograniczeń.
Michael Wrulich

 

Konsultacja polska: Filip Naglak PGA Polska, Kwalifikowany Instruktor Fitness TPI Level 1

 

Notka o autorze
Michael Wrulich jest pracownikiem wydziału Sport & Management na uczelni IST. Dyplomowany menedżer sportu – od czasów studiów zajmuje się golfem i współpracuje z klubami fitness.


  Pozostałe artykuły:

wróć