Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Przegląd prasy

Przegląd Prasy / Magazyn Rowerowy / Mio Fujifilm Bike Maraton 2008

Mio Fujifilm Bike Maraton 2008

2008-06-21


Bike Maraton wystartował! Dwie pierwsze tegoroczne edycje potwierdziły wysoki poziom cyklu, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym. Trudno byłoby sobie wyobrazić lepsze rozpoczęcie sezonu!

 

 

 

Kultowy Wrocaw
Premierowa impreza we Wrocławiu dwa lata temu zapisała się w pamięci gigantycznym błotem, ubiegłoroczna pięknym słońcem, najnowsza zaś była idealnym połączeniem obu. Chmury punktualnie z sygnałem do startu odsłoniły niebo, by w szybkim tempie osuszać trasę, na którą wyjechało niemal 1300 osób.


Nieco zmodyfikowana runda prowadziła z przedmieść Wrocławia aż ku Wzgórzom Trzebnickim i stanowiła przykład optymalnego wykorzystania terenu. Wprawdzie dystans Kross (28 km) mógł pozostawić lekki niedosyt, z racji swego wybitnie płaskiego charakteru, ale startujący pierwszy raz i tak zapewne dojechali solidnie zmęczeni do mety. Największym utrudnieniem, tradycyjnie już, było błoto, które tym razem raczej godnie zastępowało brakujące metry przewyższeń, niż stanowiło prawdziwe utrudnienie. Zasłużenie największym powodzeniem cieszył się dystans Mega (59 km), który pozwolił zaliczyć wszystkie atrakcje trasy bez sięgania po ostatnie rezerwy energetyczne. Obrazy, takie jak wielokilometrowa wstęga zawodników ciągnąca się aż po horyzont, pojawiająca się i znów ginąca wśród wzgórz, na długo pozostaną w pamięci. Zdecydowanie dłużej niż widok maratończyków, którzy docierali do mety nieprawdopodobnie ubłoceni, tak, że dopiero zbawczy „lizak” rejestrujący dane z chipa był w stanie potwierdzić ich tożsamość.


Na dystansie Giga (86 km) zwyciężył Albert Fokt (strymann.com.pl), wśród pań pierwsza była Magdalena Hałajczak (Kons-Bet Fan Sport Team Zielona Góra). Na dystansie Mega pierwsze miejsca zajęli odpowiednio – Łukasz Osiecki (RMF FM - Mountain Dew) i Paulina Hebisz (MTB - Silesia Rybnik). Zaś na najkrótszej rundzie triumfowali Radosław Waszczuk (MTB - Silesia Rybnik) i Joanna Czerwińska (Świat Roweru-Pro Dealer Team).

 

Pierwsze góry w Bike Maratonie
O tym, że sezon maratonowy rozpoczął się na dobre, przekonał się każdy, kto pod koniec majowego weekendu odwiedził Zdzieszowice. Odbyła się tam druga edycja tegorocznego Bike Maratonu.


Zdzieszowice zaprezentowały się z bardzo dobrej strony. Wbrew prognozom pogody zapowiadającym opady deszczu maraton przebiegał w dobrych warunkach atmosferycznych, było dosyć ciepło i sucho, choć z pewnymi wyjątkami. Podobnie jak na inauguracyjnej imprezie we Wrocławiu startujących podzielono na trzy sektory, które startowały w niewielkich odstępach czasu. Nie ma to znaczenia dla ostatecznych wyników, bowiem pod uwagę brany jest czas netto, czyli liczony od momentu przekroczenia linii startu.


Rozpoczynający maraton, dość stromy i szeroki, asfaltowy podjazd pod Górę św. Anny szybko weryfikował klasę zawodników. Taki naturalny rodzaj selekcji okazuje się świetnym rozwiązaniem. Dalsza część trasy poprowadzona została głównie po leśnych duktach, szutrach oraz krótkich odcinkach asfaltowych. Szybkie i momentami śliskie zjazdy powodowały częste upadki. Takich niebezpiecznych i zdradliwych miejsc było kilka, choćby dwumetrowy fragment obłoconego bruku około 30. kilometra, gdzie twarde lądowanie zaliczyło sporo osób. Dystanse Mega i Giga liczyły odpowiednio 47 i 72 km, przewyższenia 980 i 1580 m. Zwłaszcza te ostatnie wielkości dały się we znaki mniej wytrenowanym zawodnikom, dając próbkę tego, co czeka w edycjach prawdziwie górskich. Trasa Zdzieszowic, wybitnie interwałowa, wciąż pozostaje namiastką prawdziwych, choć i tak nie najwyższych, polskich gór, mogła się jednak podobać. Szczególnie fragmenty wśród pól rzepaku.


Na dystansie Giga wygrali Przemysław Szczucki (Bikestacja Racing Team) i Ewelina Ortyl (Wrocław Twomark Cannondale), na dystansie Mega najszybsi byli Mariusz Czapla (Joe Cox Team), Izabela Chomicz z Sycowa. Na sprinterskiej rundzie Kross, liczącej 23 km, Michał Kucewicz (AZS AWF Katowice MTB TEAM) i Joanna Czerwińska (Świat Roweru-Pro Dealer Team).


Pełne wyniki znajdziecie na bikemaraton.com.pl. Zapraszamy na kolejne edycje!


  Pozostałe artykuły:

wróć