Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Kalendarium

Falvit Everest Expedition 2006

28-03-2006

Falvit Everest Expedition 2006Falvit® Everest Expedition 2006 to projekt wspinaczkowy, którego celem jest zdobycie najwyższego szczytu świata – Mount Everest (8 848,43 m n.p.m.). Pomysłodawcą i uczestnikiem wyprawy jest dziennikarka TVN Martyna Wojciechowska. Głównym organizatorem wyprawy jest firma podróżnicza Martyna Studio.

Już sama realizacja projektu okazała się karkołomnym wyzwaniem – kwestie organizacyjne pochłonęły nas tak bardzo, że od wielu miesięcy nie mamy czasu  na pracę, wypoczynek, sen… Ale wielkie wyzwania wymagają wielkich poświęceń! Zdaję sobie jednak sprawę, że prawdziwe wyzwanie pojawi się dopiero, gdy staniemy u stóp góry, która pochłonęła już blisko 200 ofiar – mówi Martyna Wojciechowska. Podróże i podejmowanie nowych wyzwań to moja wielka pasja, ale Everest to dla mnie coś więcej… To największe marzenie, które teraz ma szansę się spełnić. Choć nie jestem profesjonalnym himalaistą to myśl o zdobyciu Góry Gór dojrzewała we mnie od lat aż postanowiłam zaryzykować, bo, jak powiedział Reinhold Messner „Ktoś kto nie próbował zdobyć Mount Everestu nie może poszczycić się nawet klęską”. Chcę zatem spróbować choć mam ogromny respekt przed himalajskim gigantem. Marzę, aby stanąć na szczycie tej Góry, pokonując po drodze swój własny lęk, chcę sprawdzić się w ekstremalnych warunkach, przede wszystkim jako człowiek, chcę pokonać przeciwności losu i siły natury. Nasza wyprawa nie ma charakteru komercyjnego, nikt z nas nie pobiera z jej tytułu wynagrodzenia, każdy z uczestników włożył w przygotowania wiele tygodni pracy. Zdecydowaliśmy się wspólnie podjąć to ryzykowane wyzwanie z równie błahego, co ważkiego powodu –  jak to pięknie powiedział George Mallory, tłumacząc się dlaczego, tak uparcie stara się zdobyć Everest – „Dlatego, że jest”…

Do tej pory na szczycie Everestu stanęło 14. Polaków, w tym tylko 2. kobiety z naszego kraju: Wanda Rutkiewicz (1978 r.) oraz Anna Czerwińska (2000 r.). Martyna Wojciechowska ma szansę być trzecią i jednocześnie najmłodszą Polką, która stanie na szczycie Góry Gór.

UCZESTNICY WYPRAWY

BOGUSŁAW OGRODNIK (kierownik wyprawy) - lat 40, Wrocław

Absolwent AWF we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Z powodzeniem łączy prowadzenie dwóch firm z realizacją własnych marzeń i pasji. Były instruktor Kompanii Antyterrorystycznej i skoczek wojsk powietrzno-desantowych. Starszy ratownik WOPR, nurek techniczny i jaskiniowy, specjalista Diver Propulsion Vehicle. Uczestnik m. in. grupy wsparcia podczas nurkowania technicznego Nuno Gomeza (rekordu świata, RPA 2004) oraz wyprawy "Polish DPV projekt Mexico 2005" (rekord świata w penetracji jaskiniowej - 14000 m).

MARTYNA WOJCIECHOWSKA (organizator) - 31 lat, Warszawa

Dziennikarka i podróżniczka podejmująca coraz to nowe wyzwania. Od 17 roku życia posiada Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową i realizuje motoryzacyjne pasje. Jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła Rajd Paryż Dakar 2002 (44 miejsce w klasyfikacji generalnej). Rok później zajęła drugie miejsce w rajdzie Transsyberia 2003 pokonując 14 tys km z Gdyni do Magadanu przez syberyjskie bezdroża. Znana jest przede wszystkim jako dziennikarka TVN. Z telewizją związana jest od roku 1998. Współtworzy program motoryzacyjny "Automaniak". Zamiłowanie do motoryzacji dzieli z innymi pasjami: nurkowaniem rekreacyjnym (Dive Master PADI) i technicznym (Normoxid Trimix Diver IANTD), strzelectwem sportowym (klub LEGIA WARSZAWA), ale przede wszystkim podróżami. Stąd powstał pomysł na program "Misja Martyna", w którego kolejne edycje można było oglądać w TVN. Od kilku lat jest zafascynowana górami. Na swoim koncie ma: Mont Blanc, Kilimandżaro, i Aconcaguę. Swoimi pasjami skutecznie zaraża innych poprzez działalność firmy "Martyna Adventure" zajmującej się organizacją wyjazdów Incentive, VIP i Travellers.

DARIUSZ ZAŁUSKI (operator) - 46 lat, Warszawa

Od młodości zafascynowany górami. Uczestniczył w trzech polskich wyprawach zimowych: Nanga Parbat, Makalu i K2 oraz dwóch polsko-włoskich na Shisha Pangma. Zamiłowanie do gór łączy z pasją filmową. Jest twórcą wielu filmów o tematyce górskiej nagrodzonych na licznych festiwalach. Film o Annie Czerwińskiej "Przypadki pani Ani" (2001) zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento, Sliven oraz został zakwalifikowany do Banff World Tour (2002), a film "Obrazki z wyprawy"(2002) otrzymał nagrodę na festiwalu w Sliven. Materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane do filmów i relacji telewizyjnych. Film "Ciao Martina" (2004), którego głównym bohaterem jest włoski himalaista Simone Moro, otrzymał nagrodę "Camera Extreme" na festiwalu filmów górskich w Sliven.

JURA JERMASZEK - 40 lat, Jekaterynburg, Rosja (kierownik sportowy)

Uczestnictwo w kilkudziesięciu wyprawach w góry Azji w tym góry najwyższe – Himalaje, zapewniło mu miejsce w grupie najwybitniejszych himalaistów rosyjskich i świata. Jest laureatem prestiżowej nagrody "Złotego czekana" (Priolet D'or) za pierwsze, nowatorskie wejście zachodnią ścianą na Makalu 8481 m n.p.m. Posiada tytuł Mistrz sportu WNP. Uczestnik zwycięskiej wyprawy "Mount Everest North Face Central Expedition 2005".

JANUSZ ADAMSKI - 37 lat, Szczecin

Zamiłowanie do gór, łączy z pasją latania, survivalu, biegów na orientację oraz ekstremalnych imprez terenowych. Kilkukrotnie zyskał miano "Harpagana" – pokonując trasę tego ekstremalnego biegu na orientację, 100km w 24 godziny. Jako jeden
z nielicznych, dwa razy ukończył "Selekcję Żołnierza Polskiego", grę wzorowaną na testach rekrutacyjnych do SAS i Grom. Zwięczeniem przygody z "Selekcją" było podjęcie, w kolejnej edycji, obowiązków instruktora. W nielicznych wolnych chwilach lata na motoparolotni i nurkuje. Z wykształcenia finansista, prowadzi własną firmę handlową.


WOJCIECH TRZCIONKA - specjalny wysłannik Polskapresse, wydawcy „Słowa Polskiego Gazety Wrocławskiej” - 31 lat, Cieszyn

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz i fotograf. Od 1998 roku pracuje
w „Dzienniku Zachodnim” w Katowicach. Pisuje też do branżowych magazynów turystycznych. Jego pasją są fotografia, psy myśliwskie, piłka nożna oraz podróże. Lubi niezwykłe miejsca i wyzwania. W 2003 roku przemierzył Nową Zelandię, a rok później Spitsbergen (wyprawa pod egidą Polskiej Akademii Nauk przez lodowce Torella).

Stoją od lewej: Darek Załuski, Wojciech Trzcionka, Jura Jermaszek, Martyna Wojciechowska,
Bogusław Ogrodnik, Janusz Adamski

 

 

TRASA

Trasa, którą podąży zespół wspinaczy Falvit® Everest Expedition 2006 jest wiernym odtworzeniem pierwszego udanego wejścia na szczyt z roku 1953. Spośród tras dostępnych od strony Nepalu jest to najdłuższe przejście Południowo-Wschodnią Granią z Przełęczy Południowej, gdzie w pozycji siedzącej spoczywa zamarznięte ciało Hannelore Schamatz (zdobywczyni szczytu z 1979 roku) – charakterystyczny punkt odniesienia, zarazem przestroga na trasie wspinaczki.

Wybór dłuższej trasy pozwoli zespołowi na lepszą, sukcesywną aklimatyzację. Na drodze wspinaczki znajduje się wiele trudnych i niebezpiecznych przejść:
Lodowiec i Lodospad Khumbu, Kocioł Zachodni, stroma 1250-metrowa,  smagana silnymi wiatrami ściana Lhotse oraz słynna Żółta Wstęga i Żebro Genewczyków oraz Uskok Hilary’ego.

U podnóża lodowca na terenie Parku Narodowego Sagarmatha, na wysokości 5400 m n.p.m. będzie znajdowała się Baza Falvit® Everest Expedition. Na najbliższe dwa miesiące stanie się ona jedynym domem dla wspinaczy. Baza to także miejsce pozwalające na realizację żmudnej aklimatyzacji. Każde wyjście powyżej 5400 m n.p.m. i zakładanie kolejnych Obozów kończy się powrotem na nocleg do Bazy. A wszystko po to, aby zespół miał czas na przystosowanie się do ekstremalnie trudnych warunków panujących na dużych wysokościach (niskie ciśnienie, obniżona zawartość tlenu w powietrzu, choroba wysokościowa).


HARMONOGRAM WYPRAWY FAVIT® EVEREST EXPEDITION 2006

28 marca  przylot do Katmandu (Nepal)
28-30 marca   Katmandu (formalności/pozwolenia, odprawa sprzętu)
31 marca   przelot z Katmandu do Lukli (lotnisko na wysokości ok. 2800 m).
1-5 kwietnia   okres pierwszej aklimatyzacji w niższych partiach masywu:
         - Phakding (2640 m) - Namche (3446 m)
         - Namche Bazar - Thyanboche (3867 m)
       - Thyanboche - Pheriche (4243 m)
         - Pheriche - Labuche (4 930 m)
6-7 kwietnia   Baza wyprawy - Everest Base Camp (5400 m)
8 kwietnia-20 maja okres wspinaczki na Mount Everest
8 kwietnia-5 maj  zakładanie kolejnych obozów – aklimatyzacja
   OBÓZ I – 6000 m n.p.m. (końcówka Icefall)
OBÓZ II – 6400 m n.p.m. – Kocioł Zachodni
OBÓZ III – 7200 m n.p.m. – Ściana Lhotse
OBÓZ IV – 8000 m n.p.m. – Przełęcz Południowa

5 -10 maja  powrót do Bazy - odpoczynek przed atakiem szczytowym
10 - 20 maja  planowany atak szczytowy
20-25 maja   zejście do Bazy
26 maja-5 czerwca  zejście do Lukli:
         - Baza - Thayanboche
        - Thayanboche - Phakding
         - Phakding - lotnisko Lukla
5 czerwca  przelot Lukla - Katmandu
6 czerwca  wylot z Katmandu

SPONSORZY I PATRONI MEDIALNI

Więcej informacji: www.mounteverest.pl

 

Zobacz także:

Wywiad z Martyną dla SportBiznes.pl

Martyna chce zdobyć Mount Everest

wróć