Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Kalendarium

II Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Sportowych Gdynia FICTS 2008

28-05-2008

W dniach 31.05-02.06 br. Gdynia zmieni się w światową stolicę kinematografii sportowej i  gościć będzie uczestników prestiżowego Festiwalu Filmów i Programów Sportowych.

 

Organizowane po raz drugi w naszym kraju wydarzenie to jeden z etapów poprzedzających coroczny wielki finał międzynarodowego konkursu na najlepsze filmy oraz programy sportowe, który już od 25 lat na przełomie października i listopada odbywa się w Mediolanie.

 

W ramach tegorocznego,  26 Festiwalu partnerską rolę po raz pierwszy w historii pełni Gdynia. Do udziału zgłoszono już 211 produkcji z 37 krajów – termin zgłoszeń upływa 12 kwietnia. Do finałowej prezentacji zakwalifikowanych będzie po pięć filmów i programów z każdej kategorii: Duch Olimpizmu, Filmy dokumentalne – sporty indywidualne, Filmy dokumentalne – sporty drużynowe, Filmy dokumentalne – reportaż, Filmy fabularne, Programy sportowe oraz Transmisja sportowa roku. Dodatkowo wybrany będzie Dziennikarz sportowy roku oraz przyznana zostanie Nagroda Specjalna.W Jury finałowego etapu zasiądą znawcy sztuki filmowej oraz znani sportowcy.

 

Festiwal to okazja do konfrontacji dokonań twórców oraz prezentacja wszelkich zjawisk zachodzących w sporcie. Ważnym aspektem jest także kultywacja zdrowego trybu życia oraz promocja sportowej kinematografii. Patronat nad gdyńskim Festiwalem objęły m.in. takie instytucje, jak: Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Polski Komitet Olimpijski, Fair Play, International Paraolympic Committee, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdyni. Na Festiwalu spodziewana jest także obecność znanych sportowców, w tym olimpijskie gwiazdy.

 

Światowym organizatorem Festiwalu jest Federation Internationale Cinema Television Sportifs (FICTS), partner Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Finał FICTS corocznie gości największe gwiazdy kina i sportu, a patronat nad wydarzeniem obejmuje Prezydent Republiki Włoskiej. Do tej pory Festiwal zorganizowany został w 17 krajach partnerskich i współpracuje z 99 państwami, z których nadsyłane są prace konkursowe.

wróć