Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Nowości rynkowe

Powłoka Impranil® Bayer MaterialScience - innowacja w obuwiu do biegania i odzieży sportowej adidas

2012-07-24

Sportowcy na całym świecie spędzili mnóstwo czasu na przygotowaniach do letnich wydarzeń sportowych. Nie jest tajemnicą, że odniesienie sukcesu na najważniejszej, światowej imprezie sportowej zależy przede wszystkim od długości i intensywności treningu sportowca. Do tego, by biegacz osiągnął szczyt formy potrzeba więcej niż wydajnej techniki; ważne są również naturalny ruch i wygodnie dopasowany but.

Nowa linia obuwia treningowego „adipure” firmy adidas pomaga biegać w naturalny sposób, nadając stopie kolisty ruch od śródstopia w kierunku palców. Buty zaspokajają również inne wymagania biegaczy, przede wszystkim dzięki cholewce, która owija stopę bez szwów, jak druga skóra. Zawdzięcza ona swoje wyjątkowe właściwości w szczególności powłoce tekstylnej opartej o dyspersję poliuretanową z linii produktowej Impranil® oferowanego przez Bayer MaterialScience.

Powłoka tekstylna słynie przede wszystkim ze swojej wysokiej sprężystości. Dla biegacza najistotniejsze znaczenie ma to, aby precyzyjnie przylegała ona do cholewki w punktach, gdzie stopa potrzebuje oparcia. Pokryty tą powłoką materiał otula stopę, a jednocześnie daje jej dość swobody rozciągania. Dzięki temu, zdecydowanie przyczynia się do uczucia biegania w bardzo naturalny sposób. Ambitni sportowcy trenują w butach adipure aby udoskonalić i dopracować swój styl biegania.

Podczas prac projektowych nad powłoką specjaliści z adidasa sięgnęli po wyniki pomiarów uzyskanych przy pomocy czujników umieszczonych na gołych stopach biegaczy. Zastosowanie powłoki dało projektantom niemal nieograniczoną swobodę projektową. Ponadto proces chroni syntetyczną cholewkę, ponieważ but nie podlega w trakcie produkcji żadnym naprężeniom termicznym. „Opracowaliśmy koncepcję powłoki tekstylnej przy współpracy z adidasem, a następnie udoskonaliliśmy ją w trakcie prób laboratoryjnych" – mówi Thomas Michaelis, specjalista z Bayer MaterialScience. Bayer i adidas współpracują od ponad 25 lat, na przykład przy opracowywaniu oficjalnej piłki na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Powłoki oparte na technologii Impranil® wykorzystuje się również jako elastyczne, anatomicznie rozmieszczone  taśmy w najnowszych koszulkach sportowych adidasa wykonanych w technologii TECHFIT™ PowerWeb. Materiał koszulki przez pewien czas zachowuje energię pochodzącą z ruchu sportowca, która normalnie zostałaby utracona, i przekazuje ją mięśniom, wspomagając ich pracę. Wpływa to na poprawę wyników i zapobiega zbyt szybkiemu męczeniu się. Silniejszy ucisk pozwala uniknąć niepożądanej wibracji mięśni, która niekorzystnie wpływa na wyniki sportowców. Ponadto aktualna technologia produkcji powłok generuje znacznie mniej odpadów niż produkcja konwencjonalna.

Powłoki tekstylne opracowane przy użyciu Impranilu® zachowują ich znakomite właściwości nawet po praniu i suszeniu. Testy odporności na rozciąganie dowodzą ich imponująco wysokiej sprężystości.

wróć


Archiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: