Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Reklama


Nowości rynkowe

ABC barefootingu – linia Merrell Barefoot

2013-05-08

Barefoot running, czyli bieganie boso lub w obuwiu o zerowym spadku podeszwy, nazywane jest bieganiem naturalnym. Cieszący się coraz większą popularnością w Stanach Zjednoczonych i Europie trend powrotu do natury wkracza także do Polski.

Biegacze na całym świecie rezygnują z klasycznego obuwia biegowego z grubą podeszwą, oddzielającą stopę od podłoża, na rzecz butów o zerowej różnicy poziomów pomiędzy palcami a piętą. Istotą techniki biegania naturalnego jest stawianie stopy od środka, a nie od pięty, co daje możliwość wyczucia podłoża i zachęca do prawidłowego stawiania stóp. Proponowane przez markę Merrell modele z linii Barefoot, pozwalają biegać bardziej naturalnie, czyli w zgodzie z naszym ciałem, w sposób intuicyjny.

Podstawy barefootingu możemy zawrzeć w prostym ABC: przyjęcie prawidłowej postawy, stawianie stopy od środka i wypracowanie odpowiedniego rytmu. 

A – postawa podczas biegu
Bieganie naturalne sprawia, że korygujesz postawę ciała. W butach Merrell Barefoot lądujesz na śródstopiu i przenosisz punkt ciężkości na środek korpusu. Kolana są ugięte, biodra i kręgosłup pozostają w jednej linii. Wyprostowana postawa pozwala głębiej oddychać oraz angażować mięśnie całego ciała. Natomiast lądując na pięcie odchylamy się do tyłu i niepotrzebnie obciążamy plecy, biodra, kolana i pięty.

B – stawianie stopy od środka
W butach Merrell Barefoot stopa układa się naturalnie. Naturalna pozycja stopy charakteryzuje się zerową różnicą poziomów pomiędzy palcami a piętą. W tradycyjnych butach biegowych z amortyzacją, pięta znajduje się wyżej niż przód stopy. Ten sposób wymusza tak zwany chód „od pięty”, który obciąża plecy, biodra kolana i stopy. Stawianie stopy od środka nie tylko zmniejsza ryzyko kontuzji, ale również wpływa korzystnie na pracę mięśni. Nogi i stopy pracują efektywniej, żeby zachować tempo i utrzymać równowagę. Nasz organizm wykorzystuje naturalną amortyzację, na którą składają się mięśnie i ścięgna.

C – rytm biegu
Dla każdego biegu możemy określić rytm. Rytm wyznaczany jest przez ilość uderzeń stóp o podłoże w danej jednostce czasu. Bieganie naturalne charakteryzuje się szybszym rytmem niż bieganie „od pięty”. Dla optymalnej formy rytm powinien wynosić około 180 kroków na minutę. Szybszy rytm przede wszystkim zapobiega stawianiu zbyt dużych kroków. Bardziej efektywne, mniejsze i krótsze kroki pomagają oszczędzać energię. Stawiamy mały krok, aby zaraz odbić się lekko od ziemi i wylądować na drugiej nodze.

Uwolnij stopy

Bieganie w butach typu barefoot daje większą swobodę. Buty marki Merrell są elastyczne i praktycznie nieodczuwalne na stopie. Bliskość z podłożem otwiera na nowe bodźce. Bieganie boso przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu, ale niestety biegając po ścieżkach czy drogach możemy łatwo uszkodzić stopy. Buty Merrell Barefoot zabezpieczają przed otarciami i urazami przy zachowaniu korzyści płynących z biegania boso.  Podeszwa Vibram zapewnia doskonałą przyczepność na każdej nawierzchni.

W sezonie wiosna/lato 2013 marka Merrell proponuje damskie i męskie modele Vapor Glove z linii Barefoot.

Buty Vapor Glove posiadają:

- Wierzch wykonany z oddychającej siateczki
- Wkładkę z technologią Aegis® zapobiegającą powstawaniu bakterii powodujących nieprzyjemny zapach
- Wzmocnienie z TPU stabilizujące postawę
- Odblaskowe elementy dla lepszej widoczności
- O mm podeszwę w jednym poziomie gwarantującą dobry kontakt z podłożem
- 2mm spadek tzw. drop
- Podeszwę zewnętrzną Vibram®
- Vapor Glove to niezwykle lekki model. Wersja damska to tylko 142g, a męska 159g.
- Model Vapor Glove dla mężczyzn występuje także w kolorze czarnym

Bieganie naturalne zmniejsza ryzyko kontuzji oraz wzmacnia i rozwija mięśnie. Odkryj przyjemność biegania na nowo!

wróć


Archiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: