Menu

Forum

Zaloguj się na forum
Login:
Hasło:
 
 Zapomniałem hasła
 Rejestracja

Ostatnie wiadomości

więcej

Najczęściej czytane

 Wydarzenia

 Ludzie

 Marketing i Public Relations

 Media

 Sponsoring

 Inwestycje sportowe

 Żywienie i Wspomaganie

 Aparatura medyczno-badawcza

więcej

Galerie

 
 
 

więcej

więcej

Aktualności

„5 x dziennie warzywa i owoce”

2010-05-24

Na całym świecie żywieniowcy i lekarze jednogłośnie propagują spożywanie średnio około 600-700 g warzyw i owoców dziennie. Jeśli zaczniesz codziennie jeść świeże warzywa i owoce oraz zrezygnujesz z wysokokalorycznych produktów – zapobiegniesz powstawaniu różnego rodzaju schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy choroby układu sercowo-naczyniowego.

 

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebna jest bowiem równowaga między substancjami utleniającymi a przeciwutleniaczami (antyoksydantami). Jeżeli ta równowaga zostanie zaburzona na rzecz substancji utleniających – ryzyko chorób krążenia czy raka znacznie się zwiększy. Najlepszymi dostarczycielami antyoksydantów są właśnie warzywa i owoce. Tajemnica wartości owoców i warzyw tkwi w zawartości w nich wielu składników odżywczych a przede wszystkim tysięcy składników nie odżywczych tzw. metabolitów wtórnych* i ich synergistycznym (wzajemnie się wspierającym, pozytywnym) działaniu. Należą do nich witaminy,kwas foliowy, polifenole, karotenoidy, flawonony, glukozynolany, siarczki, fitoestrogeny a także substancje balastowe. Oprócz tych cennych składników spożywanie warzyw i owoców daje szybki efekt nasycenia, dostarczając przy tym tylko niewielką ilość kalorii, co jest bardzo ważne w przypadku osób walczących z nadwagą czy otyłością.

 

Już 3 porcje owoców i warzyw dziennie obniżyły ryzyko zawału serca o 22%* *Żródło: JAMA 1995

 

Zasada „5 x dziennie warzywa i owoce” jest trudna do zrealizowania w codziennym życiu. Dorosły człowiek spożywa średnio jedną porcję warzyw i owoców dziennie.

 

W konsekwencji jego organizm nie jest dostatecznie chroniony przed zagrożeniami powodowanymi brakiem odpowiedniej ilości substancji odżywczych w diecie. Jeśli „zdrowe” odżywianie nie jest łatwe, to czy deficyty witamin i minerałów można uzupełnić suplementami diety? Tak, pod warunkiem że będą to naturalne suplementy.Badania dowiodły bowiem, że suplementy zawierające syntetyczne witaminy nie są tak skuteczne jak substancje naturalne zawarte w warzywach i owocach. Dlatego wybierając suplementy diety należy zdecydować się na te naturalne, wytwarzane z prawdziwych warzyw i owoców. Innowacyjny suplement diety Juice Plus+® to całkowicie naturalny koncentrat z owoców i warzyw, jest bezpieczniejszy niż tradycyjne, syntetycznie wytworzone suplementy, ponieważ nie stwarza ryzyka hiperwitaminozy.
 *Żródło: IQS and Quant Group 2008

 

Zdrowie z warzyw i owoców

 

Krajowe i międzynarodowe organizacje prowadzą od wielu lat kampanie zachęcające do spożywania większej ilości warzyw i owoców. Zaleca się jedzenie minimum pięciu porcji świeżych warzyw i owoców dziennie (jedna porcja odpowiada 120 g). Takie są zalecenia. W praktyce niewielu z nas się do nich stosuje.

 

Polacy, według badań,  spożywają średnio półtorej porcji warzyw i owoców dziennie, zaledwie 5% Polaków zjada zalecanych pięć porcji, 18% nie je nawet raz dziennie warzyw i owoców*.

 
Zdrowe odżywianie jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Tysiące badań naukowych udowadniają, że ryzyko zachorowań na raka, choroby serca i układu krążenia, cukrzycę, artretyzm, reumatyzm, otyłość czy osteoporozę, może zostać zmniejszone przez spożycie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie.

 
Leczenie chorób cywilizacyjnych jest bardzo kosztowne.

 
NFZ poinformował, że nakłady na refundację leków stosowanych w schorzeniach układu naczyniowego wzrosły w 2009 roku o 64 mln PLN(12,6%), w stosunku do roku poprzedniego, a w leczeniu cukrzycy 20 mln PLN(6%). Ciągle rosną też wydatki na leczenie otyłości i chorób z nią związanych. Dlatego właśnie coraz większe sumy przeznacza się na edukację, dot. zdrowego odżywania.  Wybrane organizacje i kampanie promujące zdrowe żywienie:

 

 1. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - „Globalna strategia dotycząca diety, aktywności fizycznej i zdrowia”
 2. Instytut Żywności i Żywienia – Narodowy Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia i  Aktywności Fizycznej na lata 2007-2011.
 3. Program „Jem kolorowo”
 4. Kampania „5 razy dziennie warzywa i owoce" : zainicjowana przez Fundację Promocji Zdrowia
 5. Program „5 porcji warzyw, owoców lub soku”
 6. Program pod hasłem „Smak Zdrowia” współtworzony przez Radę Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka

 

*Metabolity wtórne są to tysiące różnych substancji, które wytwarzane są wyłącznie przez rośliny (tylko 5% z nich jest nam znanych). Służą one roślinom jako substancje odpornościowe oraz chronią przed szkodnikami i zapewniają przetrwanie gatunku w niesprzyjających warunkach. Występują jako barwniki, substancje zapachowe, aromaty oraz enzymy i hormony. W organizmie ludzkim spełniają one funkcję ochronną, wzmacniają system immunologiczny,
chronią przed wolnymi rodnikami (utleniaczami) uszkadzającymi komórki i ich struktury komórkowe. Zwalczają też infekcje.

 

Literatura

 

 • Bamonti F et al., Increased Free malondialdehyde concentrations in smokers normalise with a mixed fruit vegetable juice concentrate: A Pilot Study. Clin Chem Lab Med 2006;44:391- 395
 • Bloomer RJ et al., Oxidative stress response to aerobic exercise: comparison of antioxidant supplements. ACSM 2006; 38: 1098-1105
 • Diet, nutrition and the prevention of diseases. Report of the Joint WHO/FAO expert consultation. Geneva, Switzerland 28 January- 1 February 2002r
 • Ziemlański Ś. Normy żywienia człowieka. Fizjologiczne podstaw
  PZWL Warszawa 2001 r

- Juice Plus

wróćArchiwum
Dodaj komentarz


  10 ostatnich wiadomości w tej kategorii: